5 Followers
23 Following
Elham

Elham

Currently reading

Days of Throbbing Gristle
Kevin Cole
The Colonel
Mahmoud Dowlatabadi, Mahmoud Dowlatabadi
Adieux: A Farewell to Sartre
Simone de Beauvoir, Patrick O'Brian
A Room of One's Own
Virginia Woolf
Les Misérables
Victor Hugo, Charles E. Wilbour, Peter Washington

بیشعوری، راهنمای تشخیص و درمان خطرناکترین بیماری تاریخ بشریت

بیشعوری، راهنمای تشخیص و درمان خطرناکترین بیماری تاریخ بشریت - Xavier Crement, محمود فرجامی این کتاب در مورد آدم های بیشعور و کلا بیماری بیشعوری است. از دیدگاهی کلی می توان آدم ها را به دو دسته تقسیم کرد:

1.کسانی که بیشعور هستند.
2.کسانی که با بیشعورها طرف هستند.

اگر شما بیشعور هستید، احتمال زیاد بعد از خواندن این کتاب متوجه می شوید که چقدر آدم مهربان و خیرخواهی هستید و چه خوب که بیشعور نیستید (در واقع شما آنقدر بیشعور هستید که متوجه بیشعوری خود نمی شوید.)

آدم های بیشعور کسانی هستند که اصلا نمی شود با آنها حرف زد؛ پفیوز هستند. بی اندازه خودپسندند و احساس می کنند که همه آدم های دیگر آفریده شده اند که آنها را تایید کنند و شما برده آنها هستید. تمام فشار های روحیشان را روی سر شما خالی می کنند. پرحرفند؛ از شما انتظار همدردی دارند ولی در عوض هیچ حقی به شما نمی دهند که با شما همدردی کنند. صداقت و یکرنگی شما را سادگی می انگارند و از شما سوء استفاده می کنند. در حرف هایشان هیچ سرنخی از نقطه ضعف هایشان بروز نمی هند در عوض از نقطه ضعف های شما سوء استفاده می کنند. اصولا همیشه مخالف حرف های شما هستند؛ هر وقت حرفی از دهان شما بیرون می آید می گویند: "نه، تو اشتباه می کنی....". فقط در صورتی با حرف شما موافق هستند که که آن حرف پاسخ همدردی شما نسبت به خودشان باشد. اصلا فکر نکنید که بیشعور ها احمق هستند. بر عکس آنها بی اندازه زرنگ هستند. شما را احمق می دانند و شما باید این نقش را به خوبی برایشان ایفا کنید. اگر هم ذره ای به روی خودتان بیاورید از دستتان دلخور می شوند. هیچ وقت نمی گویند "من نمی دانم" چون همیشه خود را عقل کل می دانند. سعی همیشه آنها اینست که بر همه مسلط باشند. بدون اینکه از شما توضیح بخواهند پیش خودشان در مورد رفتار شما قضاوت می کنند. وظیفه شما اینست که اسباب خوشی آنها را فراهم کنید. احساس می کنند که خارق العاده هستند و در هر کاری که وارد می شوند قرار است بهترین شوند. اعتماد به نفس بالایی دارند. به راحتی دیگران را مسخره می کنند. در بیشتر موارد مثل کنه به شما می چسبند و تمام انرژی شما را جذب می کنند به طوریکه بعد از برخورد با بیشعورها احساس خستگی مفرط می کنید!

راههای مقابله با بیشعورها:

بهترین راه برخورد با بیشعورها اینست که اصلا با آنها برخورد نکنید. از آنها پرهیز کنید. رابطه خود را با آنها قطع کنید. البته راه دیگری هم وجود دارد؛ خودتان هم بیشعور شوید!

image
Uploaded with ImageShack.com

***********
بخش هایی از کتاب:
صفحه 39: برخی خصوصیات مشترک بیشعورها اینها هستند:
• خودپسندی فجیع
• نفرت انگیزی بی حد
• خیرخواهی متکبرانه
• ضمیر ناخودآگاه غیر قابل نفوذ
• کسب قدرت با خوار و خفیف کردن دیگران
• امتناع از صفات اصلی انسانی
• سوء استفاده بی رحمانه از آدم های ساده

صفحه 42: بیشعوری یک بیماریست و نه مثلا فقدان ادب. بیشعوری حتی یک گرایش عادی به سرکشی و تمرد هم نیست. اینها اختلالات شخصیتی هستند در حالیکه بیشعوری یک نوع اعتیاد است به قدرت، تحقیر و سرکوب کردن سایرین، وظیفه نشناسی بی حد و شهوت تسلط بر دیگران.

صفحه 46: بیشعورها برای خودشان "قواعد نانوشته ای" دارند که بر طبق آن رفتار می کنند. بعضی از این قواعد از این قرارند:
• تمام مشکلات را دیگران بوجود آورده اند.
• اصلا نیازی به ریشه یابی و حل مشکلات نیست، فقط یکی را پیدا کن که تقصیر ها را به گردنش بیندازی.
• کم نیاور. تمام کاستی ها و خطاها را می توان در پشت نقابی از وقاحت و گستاخی پنهان کرد. هر چقدر که جزمت بزرگتر است باید پررویی ات هم بیشتر باشد.
• تمام قوانین برای این بوجود آمده اند که نقض شوند، اما فقط توسط تو. اگر کس دیگری این کار ار انجام داد دودمانش را بر باد بده.
• اگر از قانونی خسته شدی، مطابق نیازت یکی دیگر بساز؛ اما به محض آنکه به خواسته ات رسیدی آن را هم نقض کن.
• هرگز در بدست آوردن هر چیز کثیفی که اراده کنی، شک نکن.

صفحه 47: بیشعوری مرض وقاحت و سوء استفاده از دیگران است. یک بیشعور نمی تواند دیگران را تنها بگذارد. انگار اگر دست از اشکال گیری بردارد یا دیگران را تحقیر نکند، جانش در می آید.